Muslim Kids Hijab Dress Abaya 2Pcs Set Islamic Children Eid Ramadan Prayer Burka Arab Girls Khimar Headscarf Niqab Robe Clothing
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Muslim Kids Hijab Dress Abaya 2Pcs Set Islamic Children Eid Ramadan Prayer Burka Arab Girls Khimar Headscarf Niqab Robe Clothing
Size:
|
Size(cm) |
Dress Length |
Bust |
Sleeves |
Shoulder |
Headscarf |
|
XXS =100(Suggest height 80cm) |
62 |
26*2 |
24 |
22 |
50 |
|
XS=110(Suggest height 90cm) |
68 |
27*2 |
27 |
22.5 |
51 |
|
S=120(Suggest height 100cm) |
74 |
28*2 |
30 |
23 |
52 |
|
M=130(Suggest height 110cm) |
80 |
30*2 |
33 |
24 |
54 |
|
L=140(Suggest height 120cm) |
86 |
31*2 |
35 |
25 |
56 |
Please allow 1-3 CM differences due to manual measurement .
All measurement in cm , please note 1 cm = 0.39 inch ,1 inch=2.54 cm
Clothes are designed based on Kids height and normal weight.
If Your child is a little fat, We recommend you order a larger size.
Photo Show:
















| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 in |
| Brand Name | NoEnName_Null |
| Craft of Weaving | Knit |
| Age | Children |
| Thickness | Standard |
| Material | POLYESTER |
| whether full opening | No |
| Department Name | Children |
| Style | Casual |
| Closure Type | Pullover |
| Elasticity | Medium Strecth |
| Origin | Mainland China |
| CN | Hubei |
| Season | All Season |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Item Type | Muslim Sets |
| Model Number | SZASL-CC01396A |


















Reviews
There are no reviews yet.